دکتر طناز احدی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


مطب دکتر طناز احدی

نسخه ورزشی چیست

ورزش و تمرین درمانی بخصوص در مواردی که برای بیماری خاصی تجویز می شود اصول مربوط به خود را دارد. ورزش و تمرین درمانی مثل دارو تجویز می شود و باید مقدار مدت، زمان استفاده و... در آن مشخص باشد. دادن یک کپی به بیمار و اینکه یک ورزش را تا آخر عمر انجام دهد باعث سرخوردگی بیمار می گردد. اینکه یک بیمار یک حرکت را مثلا هزار بار انجام دهد و مواردی شبیه به این باعث انجام کوتاه مدت یا عدم انجام ورزش درمانی می گردد. با وجود آموزش بیماران در کلینیک ما، از بسیاری از بیماران در جلسه دوم در مورد نحوه درست انجام حرکات پرسش می شود و در موارد زیادی می بینیم که فرد ورزش را درست انجام نمی دهد و چه بسا بصورت مضری انجام می دهد.دستورالعمل(نسخه) ورزشی تجویز شده برای هر فرد با احتیاط زیاد و با در نظر گرفتن حالات سلامتی فرد، داروهای مصرفی، عوامل خطر، اهداف شخصی، صفات رفتاری و سلایق ورزشی تجویز میشود.

اجزاء یک دستورالعمل ( نسخه ) ورزشی یا تمرین درمانی
1- روش یا چگونگی Mode : انتخاب نوعفعالیت ورزشی است. انتخاب روش (Mode) یک فعالیت ورزشی براساس نتایج موردنظر و توجه بر روی ورزشهایی که احتمال بیشتری به ادامه آن توسط فرد وجود دارد و نیز میزان لذتبخش بودن آن، صورت میگیرد.
2- شدت Intensity : سختی نسبی فیزیولوژیک فعالیت ورزشی است
3- مدتDuration : طول هر جلسه از فعالیت ورزشی
4- تکرر Frequency : تعداد جلسات فعالیت ورزشی در روز و در هفته
5- پیشرفت Overload یا progression : افزایش در فعالیت طی انجام فعالیت ورزشی که ناشی از سازگاری میباشد.
این 5 جزء اساسی در هنگام طرحریزی یک دستورالعمل یا نسخه ورزشی در همه سنین و همه سطوح آمادگی به کار برده میشود. در درمان طب فیزیکی طی درمان بیماریها یکی از روشهای اصلی درمان در طب فیزیکی است. بیمار در طی درمان ارزیابی شده و اهداف جدید درمانی و پیشگیری برای بیماران در نظر گرفته می شود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس مطبنوار عصب و عضلهتوانبخشی زنانبیماریهای عضلانی اسکلتیکمردردسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلی