دکتر طناز احدی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


مطب دکتر طناز احدی

درمان های غیر دارویی و طب فیزیکی در سردرد تنشی

درمانهای زیر ممکن است به بهبود سردرد تنشی کمک کند:
طب سوزنی:
متخصصین طب فیزیکی و طب سوزنی از این روش برای تسکین سردرد تنشی استفاده می کنند.طب سوزنی ممکن است باعث بهبود موقتی سردرد مزمن شود. در طب سوزنی بایداز سوزن های ظریف ویکبار مصرف استریل استفاده شود تا خطر انتقال عفونت وجود نداشته باشد. سوزنها درد وناراحتی اندکی ایجاد می کند. طب سوزنی در سایر سردرد های مزمن مانند میگرن نیز استفاده می شود.

ماساژ:
ماساژباعث رفع موقتی استرس وتنش می شود. ماساژبخصوص برای رفع سفتی وحساسیت عضلات پشت سر ،گردن وشانه موثر است.در برخی افراد ماساژحتی باعث بهبودی سردرد می شود.فرد باید با نوک انگشتان خود ،به ارامی عضلات سر وگردن وشانه ها را ماساژدهد.می توان از شخص دیگری درخواست نمود،اینکار را انجام دهد.ماساژتوسط افراد اموزش دیده موثرتر است.

تنفس عمیق وبیوفید بک:
درمان های گوناگون ریلکسیشن یا ارام بخشی برای غلبه برسردرد تنشی سودمندهستند.از این درمانها می توان بعنوان مثال به روش تنفس عمیق وبیوفیدبک اشاره نمود. روش بیوفیدبک توسط متخصص طب فیزیکی برای رفع سردردهای تنشی ،میگرن وسردردهای مزمن بکار می رود. روش تنفس عمیق باعث کاهش تنش عضلانی می شود و تعداد ضربان قلب را کم می کند وبرای خواب هم کمک کننده است.

برای انجام ارام بخشی با تنفس عمیق ،دهان رابسته وبه ارامی از راه بینی نفس بکشید.درهمین حال احساس می کنید ریه هایتان پر از هوا شده و در حالی که دیافراگم به پائین می رود،شکم هم برامده می شود. نفس خود را برای یک ثانیه تگه دارید وسپس از طریق بینی ظرف چهار ثانیه (4 شماره) هوا را بیرون دهید. روش تنفس عمیق را تا زمانی که احساس ارامش در بدن ایجاد شود تکرار کنید.

درمان های رفتاری:
اگر بیمار دچار اضطراب یا افسردگی باشد ،رفتار درمانی توسط متخصص روانشناسی می تواند مفید بوده وبه رفع استرس وتنش ودرد کمک کند.

روشهای کمک درمانی:
استراحت،استفاده از کیسه یخ،حمام بااب داغ ،ممکن است برای رفع سردرد تنشی بسیار موثر باشد.روشهای گوناگونی وجود دارد که بدون استفاده از دارو، باعث کاهش تناوب وشدت سردرد تنشی می شود.این روش ها می توانند در برنامه بهبود ودرمان سردرد تنشی ،نقش اساسی داشته باشند. می توان برخی از روشهای زیر را امتحان کرده و بررسی نمود که کدامیک در مورد سردردتنشی موثرتر است:

کنترل استرس:
استرس باعث شروع سردرد تنشی می شود. یک روش مقابله با استرس این است که از قبل برنامه کار روزانه برنامه ریزی ومرتب شود. روش دیگر این است که وقت بیشتری برای ارامش وریلاکس بودن اختصاص داده شود. واگر فرد در موقعیت استرس زا گرفتار شد، گامی به عقب برداشته واجازه دهد احساسات فروکش کند.

استفاده از یخ یا گرما :
استفاده از یخ یا گرما برای رفع درد عضلانی می تواند به بهبودی سردرد تنشی کمک کند. استفاده از گرما یا یخ در درمان سردرد تنشی واینکه کدامیک برای موثراست ، بستگی به چگونگی پاسخ بدن دارد. برخی مردم گرما را موثر می دانند وبرخی هم می گویند که استفاده از کیسه یخ باعث بهبودی انها می شود.اگر گرما برای درمان موثر باشد میتوان از یک تشک کوچک یا پد گرما زا استفاده نمود. پد گرما زا را روی کمترین درجه ان تنظیم کنید که اسیبی به بدن نرساند.

میتوانید از یک بطری اب داغ روی عضلات دردناک استفاده کنید،بطری را لای پارچه یا حوله بپیچید که گرمای زیاد ،اسیبی به پوست وارد نکند. از بطری اب داغ بیش ا ز 15تا20دقیقه در هر ساعت استفاده نکنید زیرا باعث اسیب به بافتها واعصاب می شود. همچنین می توانید از یک کمپرس داغ یا حوله داغ استفاده کنید. حمام ودوش گرفتن بااب داغ نیز می تواند موثر باشد. اگر از یخ استفاده می شود،کیسه یخ را لای پارچه یا حوله ای بپیچید تا به پوست اسیبی وارد نشودو بعد انرا استفاده نمائید. بهتر است برای پر کردن کیسه یخ از قطعات کوچک یخ استفاده شده باشد. کیسه یخ را بیش از زمان 15 تا 20 دقیقه در یک ساعت استفاده نکنید زیرا به اعصاب وسایر بافت ها اسیب وارد می شود.

داشتن وضعیت قامت مناسب:
قامت مناسب می تواند به رفع تنش از عضلات کمک کند وباعث می شود فشار اندکی به عضلات ،رباط ها(لیگامانها) تاندون ها واستخوان ها وارد گردد. وضعیت قامت مناسب از تمامی قسمت های بدن حمایت بعمل اورده وباعث راحتی حرکات می شود. در هنگام ایستادن بایدشانه های را عقب وسر رابالا نگه داشت. شکم وباسن را تو داده و چانه هم ،در وضعیت مناسب و تو باشد. هنگام نشستن، باید را ن ها موازی زمین بوده وسر افتاده به جلو نباشد. می توان با متخصص طب فیزیکی در مورد درمانهای بهبود دهنده وضعیت و در صورت لزوم استفاده از بریس مشورت نمود.

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی
برچسبها: سردرد, مغز و اعصاب, بیوفیدبک, طب فیزیکی, سردرد تنشی


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس مطبنوار عصب و عضلهتوانبخشی زنانبیماریهای عضلانی اسکلتیکمردردسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلی