دکتر طناز احدی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


مطب دکتر طناز احدی

درمان جدید و توانبخشی یبوست مزمن

جدیدترین درمان یبوست بطور دائمی:
توانبخشی عضلات کف لگن برای درمان یبوست مزمن به روش بیوفیدبک:
حدود50 درصد افراد دچار یبوست مزمن اختلال عملکرد کف لگن(PFDیا dyssynergia) دارند. دراین اختلال هماهنگی بین شل شدن یا ریلکسیشن کف لگن (مثلا پوبو رکتالیس) وحرکت دیواره شکم که مسئله ای ضروری برای برای دفع مدفوع طبیعی است وجود ندارد. متاسفانه اگاهی کافی درمورد یبوست مزمن بعلت اختلالات کف لگن وجود ندارد. درنتیجه، بسیاری از بیماران دچار یبوست مزمن که با دارو نمی توان انها را معالجه نمود، درمان مناسبی برای طبیعی شدن اجابت مزاج دریافت نمی کنند.

درمان بیوفیدبک ودستگاه گوارش تحتانی:
وقتی که علل مکانیکی، آناتومیک و علل وابسته به برخی بیماریها ونحوه تغذیه در ایجاد یبوست مزمن مورد بررسی قرار گرفت و رد شد، احتمال زیادی وجود دارد که یبوست مزمن بعلت اختلالات کف لگن باشد یا اینکه این مسئله به تشدید یبوست کمک کرده باشد. با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه شناخت عملکرد ساختمانهای کف لگن وارتباط انها با دستگاه گوارش تحتانی بدست امده، بهترین روش درمان یبوست مزمن دراین حالت ، توانبخشی عملکرد عضلات کف لگن با استفاده از بیو فیدبک می باشد.

بیوفیدبک به بیمار کمک می کند عادات نادرست دفع مدفوع خود راتغییر داده واجابت مزاج خود را بحالت طبیعی برگرداند که شامل استفاده صحیح از نیروهای پیشرانش ، هماهنگ با ریلاکسیشن است.

اختلالات کف لگن در بسیاری از افراد دچار یبوست مزمن تشخیص داده نمی شود ودرمان با روش بیوفیدبک باعث بهبودی یبوست مزمن انها می شود. در مراکز مجهز آمریکا اغلب بیماران یبوست مزمن زمانی برای درمان بیوفیدبک معرفی می شوند که به یک مرکز پیشرفته درمانی مجهز مراجعه و یک گروه درمانی شامل چندین متخصص از جهات گوناگون بیمار را مورد معاینه قرار داده و متوجه اختلال در کف لگن می شوند. با توجه به نبودن این روش تا کنوندر کشور ما این روش برای بسیاری پزشکان ناشناخته مانده است.

ویکرد چند وجهی به یبوست مزمن:
وقتی یبوست مزمن وجود دارد، یک آزمایش دقیق رکتال (digital rectal examination) ممکن است کمک کننده باشد. هدف از آزمایش رکتال این است که خصوصیاتی مانند تون مقعد درحالت استراحت وناتوانی در شل کردن عضلات پوبورکتال مورد ارزیابی قرار گیرد.

براساس یافته های ازمایش دیژیتال رکتال ازریابی بیمار ممکن است پزشک ازمایشات تکمیلی انجام دهد که شامل موارد زیر نیز باشد:

1- مانومتری انورکتال
2- ام آرای لگن برای مشاهده حرکت پاتولوژیک کف لگن واناتومی اسفنگتر انال
3- پروکتوگرافی تخلیه(دفیکوگرافی) برای ثبت حرکت کف لگن واناتومی آنورکتال در شرایط گوناگون( در زمان استراحت، سرفه،فشاروزور زدن)

تفسیر نتایج بررسی نسبت به حالتهای طبیعی صورت می گیرد زیرا عملکرد کف لگن با سن وجنس بیمار فرق می کند. تفسیر نتایج برحسب شرایط هر بیمار متفاوت است.

اگرآاسیب شناسی( پاتولوژی) دیگری وجود نداشته باشد واطلاعات نشان دهنده ناتوانی شل شدن کف لگن باشد ، در این صورت درمان بیوفیدبک انجام می شود. درمان بیوفید بک بسیاری از بیماران را از نگرانی رها می کند زیرا انها به روش محافظه کارانه وبی خطری درمان می شوند. بسیاری از بیماران از یبوست بمدت طولانی چندین ماه ویا سالهای متمادی رنج می برده اند زیرا درمان مناسب دریافت نکرده وعلت یبوست مزمن در انها تشخیص داده نشده است.

درمان سرپائی افراد دچار یبوست مزمن با روش بیوفیبک:
درمان بیوفیدبک یبوست شامل یک برنامه سرپائی(بدون بستری) بمنظور آموزش بیمار است که چگونه عضلات شکمی را با عضلات کف لگن بطور موفقیت امیزی هماهنگ کند وتخلیه را براحتی انجام دهد.

یادگیری شناختن حواس داخلی:
درمان بیوفیدبک تحت نطر متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی انجام می گیرد وشامل اقدامات زیر می باشد:
معمولا هر جلسه 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.

در طول مراحل مختلف کارهای زیر برای بیمار انجام می شود:
1- استفاده از یک سنسور رکتال یا سطحی که تنش عضلانی را از طریق الکترو میو گرافی(نوار عضله) بررسی وثبت می کند. فعالیت عضله توسط نوار عضله به بیمار نشان داده می شود. نوار عضله یا الکترومیو گرافی، تنش وریلاکسیشن (شل شدن) کف لگن را نشان می دهد.

2- توضیح شفاهی به بیماردرمورد اینکه هنگام شل شدن کف لگن بیمار باید چه احساسی داشته باشد وچگونه کف لگن باید ریلاکس یا شل شود. همزمان فیدبک تصویری به بیمار نشان داده می شود تا یادگیری او تقویت شده و متوجه بهبودی شل شدن وریلاکسیشن کف لگن شود.

3- یادگیری شناسائی کردن احساس درونی همراه با شل شدن یا ریلاکسیشن(ریلاکسیشن پایه ای) واینکه چگونه این حالت را حفظ کند.
4- آموزش تاثیر منفی تنش کف لگن همراه با تنش عمومی بدن. یادگیری ریلکسیشن ممکن است با آموزش کمک گرفتن از تنفس دیافراگماتیک تاثیر بیشتری داشته باشد.

5- تعبیه بالون رکتال که با حجم های گوناگونی از اب پر شده تا حرکت روده را تحریک نماید. بیمار یادمیگیرد که ریلکسیشن را در حالی که بالون وجود دارد حفظ نموده، فعال شدن شکم را همراه با ریلکسیشن دینامیک کف لگن هماهنگ کند و از انقباض عادتی کف لگن در این شرایط خودداری کند. هدف این است که بالون رکتال بدون فشار رها شود تا دفع مدفوع بحالت طبیعی تحریک گردد.

6- به بیمار مهارتها و ورزشهایی یاد داده می شود که در طولانی مدت در خانه از آنها بهره برده و حالت ریلکسیشن یا شل شدن کف لگن را بتواند حفظ کند.

7- به بیمار آموزشهایی درمورد عملکرد طبیعی روده داده میشود، همچنین بیمار با عادتهای نادرست رفتن به توالت آشنا شده ویاد می گیرد رفتارش راتغییر دهد.
8- استفاده از تحریکات الکتریکی برای بازآموزی حسی و حرکتی دستگاه گوارش.

توانبخشی در یبوست مزمن یشگیری از یبوست درمان یبوست بطور دائمی داروی جدید درمان یبوست مزمن درمان یبوست از طریق بیوفیدبک از زبان یک بیمار درمان یبوست با بیوفیدبک درمان یبوست بدون دارو روش نوین درمان يبوست توانبخشی یبوست مزمن سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی
آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس مطبنوار عصب و عضلهتوانبخشی زنانبیماریهای عضلانی اسکلتیکمردردسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلی