دکتر طناز احدی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


مطب دکتر طناز احدی

درد در زیر قوزک داخلی:تاندونیت عضله تیبیال خلفی

درد درد در زیر قوزک داخلی:تاندونیت عضله تیبیال خلفیدر زیر قوزک داخلی میتواند به علت التهاب و تورم رباط عضله تیبیال خلفی باشد. شایعترین علت آن پیچ خوردن پا به سمت خارج است که باعث التهاب و کشیدگی تاندون میشود. دویدن بر محیط نرم مثلاً دویدن بر روی ماسههای کنار ساحل یا دویدن در محیطهای ناهموار مثل دویدن در کوه و محیط سنگلاخ از علل دیگر تاندونیت عضله تیبیال خلفی و درد داخل قوزک پا است. درد این ناحیه ممکن است همراه با التهاب کیسه کوچکی به نام «بورسا» که در این ناحیه قرار دارد باشد. گاهیالتهاب تاندون همراه با التهاب مفصل و آرتروز مفصل مچ پا است که باعث درد مضاعف در داخل مچ پا گردد.

گاهی با پیچ خوردن مچ پا به داخل التهاب تاندون تیبیال خلفی باعث درد در داخل مچ پا میشود. گاهی نیز به دنبال شکستگی مچ پا این حالت ایجاد میشود و باعث درد مزمن در داخل مچ پا میگردد.

بیمار از درد داخل مچ پا که ثابت و شدید است و در سمت داخل قوزک محدود است شکایت دارد. گاهی بیمار میگوید که احساس میکنم داخل کفشم به قوزک پا گیر میکند درد گاهی بیمار را از خواب نیز بیدار میکند. بیمار برای کاهش درد سعی میکند فشار کمتری به قوزک پا وارد کند در معاینه مچ پا توسط متخصص طب فیزیکی، با حرکت مچ به سمت خارج درد شدیدتر میشود. اگر دست را در سمت داخل پا قرار میدهیم و از بیمار بخواهیم به دست ما فشار واردکند درد شدیدتر میشود. ممکن است تورم در قوزک داخلی دیده شود. گاهی بیمار دچار داغی و ورم در قوزک داخلی است که پزشک را مشکوک به سلولیت یا ترومبوفلبیت کند. در حرکت مچ پا به سمت خارج و داخل ممکن است احساس وجود جسم خارجی حس شود.

از بیمار باید حتماً عکس ساده گرفته شود و سایر بررسیهای تشخیصی مثل سیتیاسکن، ام آر آی ، اسکن استخوان، نوار عصب و عضله و بررسی عروقی در صورت که متخصص طب فیزیکی صلاح بداند انجام میشود.درمان با روش طب فیزیکی انجام می شود.

مطالب مرتبط :

درمان کشیدگی قوزک پا درمان آسیب وکشیدگی مچ پا علل درد مچ پا علل ورم پا و اندام تحتانی برچسبها: پیچ خوردن پا عوارض, درد قوزک پا و علل وعوامل, مچ پا درد, درد شدید مچ پا ودرمان آن, درد داخل مچ پا علل
آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس مطبنوار عصب و عضلهتوانبخشی زنانبیماریهای عضلانی اسکلتیکمردردسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلی